Zagreb, 24. studenoga 2022. - Povodom 74. rođendana velikana hrvatske i svjetske košarke - Krešimira Ćosića, u Zagrebu je održana panel rasprava pod nazivom „Sportaši - ambasadori Hrvatske, čast i(li) obveza". Skup je priredila udruga Dani Krešimira Ćosića koja njeguje uspomenu na lik djelo legendarnog hrvatskog sportaša koji je kasnije bio i trener i diplomat.
Uz moderiranje novinarke HTV-a Mirne Zidarić i Krešina bivšeg suigrača Vladimira Vanjka, na panelu su sudjelovali: glavni tajnik HOO-a Siniša Krajač, savjetnik ministrice Nikoline Brnjac u MINTS-u Josip Pavić, bivši NBA igrač i hrvatski košarkaški reprezentativac Damjan Rudež, košarkaški izbornik Aleksandar Petrović, član Vijeća HOO-a i bivši dekan Kineziološkog fakulteta Damir Knjaz te bivši vaterpolski reprezentativac, danas zaposlenik HTZ-a, Dubravko Šimenc. Upravo je Šimenc na panelu potencirao nikad zaživjelu ideju o diplomatskim putovnicama hrvatskim sportašima, spomenuvši velike zasluge za popularizaciju Hrvatske - Cro Copa (u Japanu), Luke Modrića (u Španjolskoj), Marka Viduke (u Australiji), Josipa Pavića (u Grčkoj)... Naravno apostrofirani su i Dražen Petrović, Goran Ivanišević, Janica i Ivica Kostelić, a Šimenc je dodao i kako nije slučajnost činjenica da je španjolski kralj, tijekom nedavnog boravka u Zagrebu, pozvao na večeru Roberta Prosinečkog i Igora Vorija.
- Nema jače diplomacije od sporta jer sport je medij koji spaja ljude. Nastupi za reprezentaciju trebali bi biti obveza svakom sportašu, hoće li im biti i čast - to dolazi od kuće, iz obitelji. Naravno, tu su važni i treneri, s kojima sportaši žive, provodeći ponekad i više vremena nego s roditeljima. Imamo sjajan primjer trenera Zlatka Dalića ili Tonija Tomasa iz taekwondoa koji su odbili unosne inozemne ponude i ostali raditi u Hrvatskoj. I sportski djelatnici, a ne samo sportaši i treneri, mogu puno pridonijeti promociji i afirmaciji svoje države. Volim spomenuti praksu iz nogometa, po kojoj djelatnici HNS-a kontaktiraju svakog igrača hrvatskih korijena. I vrlo su uspješni u njihovu dovođenju u reprezentaciju. A nisu jedini u tome... To bi se trebalo primjenjivati i u hrvatskoj košarci - kazao je glavni tajnik HOO-a Siniša Krajač, podsjetivši da su se na početku Domovinskog rata hrvatski vojnici, među kojima je bio i osobno, mogli poistovjećivati jedino sa sportašima poput Kreše, Dražena, Gorana...
Kći košarkaške legende i predsjednica spomenute udruge, Ana Ćosić Pajurin, istaknula je da se i Krešo Ćosić odrekao unosnog ugovora kako bi se stavio na raspolaganje ratom ugroženoj domovini, postavši diplomat, odnosno ministar-savjetnik u Veleposlanstvu RH u SAD-u. O njegovim diplomatskim aktivnostima govorio je istoimeni umirovljeni general HV-a Krešimir Ćosić. Moć sporta u promociji pojedine države najbolje je dočarao podatak o olimpijskom finalu Hrvatska - SAD u Barceloni 1992., koji je televizijski praćen u 197 država svijeta. Izrekao je to Aco Petrović, prisjetivši se i Cibonina gostovanja na Islandu iz studenoga 1991., ovacija treneru Mirku Novoselu i transparenta s kojim su započeli (obje) utakmice: STOP THE WAR IN CROATIA! Ukazao je na realnu mogućnost utjecaja tog događaja na odluku islandske Vlade da kao prva država prizna Republiku Hrvatsku još 19. prosinca 1991., gotovo mjesec dana prije ostatka Europske unije. Kao argument za utjecajnost sporta na politička zbivanja, Josip Pavić je podsjetio na tzv. ping-pong diplomaciju kojom su početkom 70-ih godina prošlog stoljeća "zatopljeni" odnosi između SAD-a i Kine. Pri spominjanju Kine, Damir Knjaz je istaknuo kako čak i na gospodarskim sastancima predstavnici najmnogoljudnije države svijeta znaju reći hrvatskim kolegama da bi dali sve svoje gimnastičke i stolnoteniske medalje za finale i srebro naših nogometaša na SP-u u Rusiji 2018. godine. Govoreći o svojih 12 godina igranja za reprezentaciju u svim dobnim uzrastima, Damjan Rudež je evocirao i sjećanje na razdoblje NBA karijere, tijekom kojeg je čuo vrlo pohvalne priče o Kreši Ćosiću.
Podsjetimo, Krešimir Ćosić prvi je Hrvat koji je uvršten u Košarkašku kuću slavnih (Hall of Fame) u Springfieldu (1996.), jedini je hrvatski dobitnik prestižne FIBA-ine nagrade (FIBA Order of Merit), koju je za doprinos razvoju košarke dosad dobilo samo 66 osoba na Globusu. Nagradu je primio u prvoj generaciji 1994. godine, odmah iza Renata Williama Jonesa, jednog od utemeljitelja FIBA-e.
Prerano otišli velikan hrvatske i svjetske košarke ovih bi dana (26. studenoga) napunio 74 godine. (hoo/vk)