Zagreb, 29. kolovoza 2022. - U Ministarstvu turizma i sporta u ponedjeljak je održano javno predstavljanje Nacrta prijedloga Zakona o sportu, koji se od 30. srpnja nalazi u e-Savjetovanju, a javno savjetovanje završava upravo s današnjim danom (29. kolovoza).
Nazočili su predsjednici krovnih sportskih udruženja: Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora, Hrvatskog sportskog saveza gluhih, Hrvatskog akademskog sportskog saveza i Hrvatskog školskog sportskog saveza, predsjednica Nacionalnog vijeća za sport Danira Bilić, predsjednici i glavni tajnici brojnih saveza, članovi radne skupine te drugi predstavnici sustava sporta u Republici Hrvatskoj.
Predstavljenim Nacrtom prijedloga predviđa se izvršenje zadaća iz Programa rada Vlade Republike Hrvatske za razdoblje 2020. - 2024. kao i realizacija niza mjera i aktivnosti koje su propisane Nacionalnim programom športa 2019. - 2026., a temeljem kojih će se još snažnije nastaviti podupirati sportaše i cijeli sustav sporta kao i sve hrvatske građane u bavljenju sportom.
- Zakon o sportu je dokument koji predviđa niz pozitivnih promjena za čitav sustav sporta, a pripremljen je u transparentnom i uključivom procesu u kojem su sudjelovali predstavnici krovnih sportskih udruženja, nacionalnih saveza, županijskih sportskih zajednica, akademske zajednice i brojni drugi stručnjaci i dionici sustava sporta. Prijedlogom Zakona Vlada RH daje odgovore na ključne izazove u sustavu, a njegovim donošenjem realizirat će se mjere propisane Nacionalnim programom športa, uključujući i donošenje kategorizacije sportova koja postaje i temelj za dodjelu sredstava - izjavila je ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac u službenom priopćenju.
Novim Zakonom vrhunskim sportašima I. kategorije će biti regulirano plaćanje doprinosa, odnosno mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, uz postavljeni imovinski cenzus. Bit će regulirano i dodjeljivanje nacionalne stipendije vrhunskim sportašima I, II. I III. kategorije, kao i trajne naknade za trenere osvajače medalja na olimpijskim, paraolimpijskim i olimpijskim igrama gluhih.
Zakonom se na jasan način definira sustav sporta kako bi se unaprijedio status sportaša i kvaliteta obavljanja sportskih djelatnosti te potaknulo što više djece i mladih na bavljenje sportom. Propisuje se obrazovanje trenera kako bi bilo usklađeno sa stvarnim potrebama sporta i usmjereno na zaštitu sportaša, a osobito djece i mladih. Osim toga, jasnije se definira sustav financiranja sporta, a financiranje povezuje s transparentnim kriterijima.
- Vlada RH preuzela je odgovornost i za razvoj sporta na lokalnoj razini, osiguravši izravno izdvajanje iz Državnog proračuna za županijske sportske zajednice, za stručni kadar i opremu za sportaše do 18 godina - istaknula je ministrica Brnjac.
U novom Zakonu predviđeno je i detaljnije definiranje ulaganja u sportsku infrastrukturu putem donošenja mreže sportskih građevina, kao i u razvoj lokalnog sporta, što doprinosi dostupnosti sportskih aktivnosti za sve građane Hrvatske - od rekreativaca i amatera do vrhunskih sportaša. Iz Vlade ističu da je ulaganje u sport od 2016. naraslo u stopostotnom iznosu te da u ovoj godini iznosi gotovo 440 milijuna kuna. Ulaganja su bila usmjerena kako u vrhunski sport, tako i u lokalni, školski i akademski sport te u sportsku infrastrukturu i velike sportske manifestacije.
- Stupanjem na snagu Zakona, koje je predviđeno s početkom 2023. godine, dodatno će se povećati sredstva za sport te će ona iznositi oko pola milijarde kuna, a u daljnjoj suradnji s drugim resorima nastavit ćemo raditi na svim izazovima u sustavu, a koji nisu u nadležnosti ovog Zakona - zaključila je ministrica Brnjac. (hina/hoo)